نحوه رفع مشکلات گرمایش فر اجاق گاز

نحوه رفع مشکلات گرمایش فر اجاق گاز

داشتن فری که به طور مداوم در زمان های نیاز به دمای مطلوب می رسد، برای موفقیت در آشپزی ضروری است. اگر فر خیلی گرم یا خیلی سرد باشد، می تواند پخت و پز شما را سخت کند و شما را با غذاهای نیم پز یا بیش از حد پخته مواجه کند که هیچ کدام خوب نیستند!

پس اگر شما هم می خواهید قبل از تماس با تکنسین تعمیر گاز ابتدا آن را خودتان عیب یابی کرده و مشکل را برطرف کنید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید. در این مقاله به شما توضیح خواهیم داد که کدام مؤلفه ها ممکن است باعث این مشکل شوند، کجا قرار دارند و چگونه آنها را آزمایش کنید.

 

1.      قدرت برق را بررسی کنید

اولین گام این است که تعیین کنید آیا گاز شما قدرت برق مناسبی دارد؟

اکثر دستگاه ها برای تغذیه از برق 208 ولت ac یا 240 ولت ac استفاده می کنند. ساده ترین راه برای بررسی اینکه آیا گاز و فر شما برق مناسبی دریافت می کند آن است که به سادگی یکی از شعله های گاز را روشن کرده و روی حداکثر قدرت قرار دهید. سپس بررسی کنید که آیا شعله به طور مناسبی گرم می شود یا خیر.

اگر شعله ها به درستی گرم نمی شوند، به تابلوی برق ساختمان خود بروید و فیوزها و بریکرها را بررسی کنید. اگر شعله به درستی گرم می شود، مشکل از برق نیست، پس مراحل بعدی را دنبال کنید.

2.      عناصر فر را بررسی کنید

همه بخش های فر را بررسی کنید. ساده ترین راه برای آزمایش اینکه فر سالم است یا خیر، آن است که ابتدا یک برنامه پخت در فر را تنظیم کنید و سپس در فر را باز کنید. به کمک دست خود هرگونه حرارتی که از قسمت های مختلف فر به دست شما می خورد، بررسی کنید. در این مرحله بسیار احتیاط کنید.

همین مراحل را با انتخاب یک برنامه پخت دیگر نیز تکرار کنید. سپس گرمای خروجی از المنت های داخل فر را بررسی کنید. اگر المنت ها در حال گرم شدن هستند، پس عناصر به خوبی کار می کنند. دقت کنید که در برخی موارد، بین تنظیم کردن برنامه پخت تا گرم شدن المنت ها کمی طول می کشد، پس باید کمی بیشتر صبر کنید تا گرما را از کف تابه فر حس کنید.

بنابراین اگر بازرسی بصری نشان داد که عناصر فر مشکلی ندارند اما همچنان گرم نمی شوند، به مرحله بعد بروید.

3.      از مولتی متر استفاده کنید

با برداشتن پانل پشتی گاز، کار را شروع کنید و مطمئن شوید که دوشاخه برق اجاق گاز را از پریز درآورده اید. همچنین پیشنهاد می کنیم حداقل یکی از پایانه های سیم را از المنت جدا کنید. پایانه ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در شرایط خوبی هستند.

از یک مولتی متر استفاده کنید. آن را بر روی یک مقیاس مقاومت تنظیم کنید. سپس تداوم را بر روی عنصر بریل بررسی کنید. به طور معمول، شما باید چیزی بین 15 تا 50 اهم مقاومت مشاهده کنید.

اگر بعد از آزمایش متوجه شدید که المنت به درستی کار می کند، همین روش را روی المنت های دیگر نیز انجام دهید تا مطمئن شوید که کار می کنند.

 

4.      کنترل ترموستات فر را بررسی کنید

اگر المنت ها مشکلی نداشتند اما هنوز دمای مناسبی در فر ندارید، باید ترموستات فر را بررسی کنید. لامپ حسگر دما که در امتداد دیواره داخلی فر یا در یک دیوار جانبی فر یا حتی روی سقف فر قرار دارد، برای نظارت بر دمای فر مورد استفاده قرار می گیرد و اطلاعات دریافت شده از دمای فر را به کنترل می فرستد. پس لامپ حسگر دما نیز گزینه دیگری است که باید مورد بررسی قرار دهید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. همچنین گیره هایی که لامپ را در جای خود محکم کرده اند را نیز بررسی کنید.

لگر لامپ طبیعی بود، ممکن است کنترل ترموستات گاز شما به درستی کالیبره نشده باشد. کالیبره کنترل باید به طور معمول روی 25 تا 50 درجه فارنهایت باشد. برای انجام این تنظیمات ابتدا دستیگره کنترل را برداشته و سپس با یک پیچ گوشتی بسیار کوچک، دماها را به صورت دستی تنظیم کنید.

اگر مشکل حل نشد، ممکن است کنترل ترموستان شما مشکل داشته باشد و باید آن را تعویض کنید.

5.      سنسور دما را بررسی کنید

در محدوده های کنترل الکتریکی، از دستگاهی به نام سنسور دما برای تنظیم دمای فر استفاده می کنند. اگر آزمایش‌ های شما برای قسمت های مختلف قبی انجام شد و مشکلی وجود نداشت، می‌توان مشکوک شد که ممکن است مشکل از سنسور دما باشد. سنسور دما در دیواره پشتی فر، نزدیک به بالا و در گوشه عقب چپ یا راست قرار دارد.

6.      سنسور دما را تست کنید

اگر سنسور دما معیوب باشد، اکثر محدوده‌های کنترل الکترونیکی یک کد خطا را نشان می‌دهند، اما همیشه اینطور نیست. شما می توانید جزء سنسور دما را به صورت جداگانه تست کنید. این اجزاء معمولا یک مقاومت خاص مربوط به دمای خاص آن سنسور دما دارند.

با استفاده از یک مولتی متر، می توانید آن مقاومت را در دمای اتاق آزمایش کنید و بررسی کنید که درست کار می کند. به طور معمول، مقاومت سنسور دما در دمای اتاق حدود 1050 تا 1100 اهم است. مقیاس مناسب را روی مولتی متر خود انتخاب کنید. اگر تفاوت قابل توجهی با آن اعداد در دمای اتاق دارد، ممکن است سنسور دما معیوب گاز شما مشکل داشته باشد و به کنترل الکترونیکی یک عدد نادرست ارائه می دهد.

 

نتیجه گیری

امیدواریم با دنبال کردن مراحل گفته شده در این مقاله، به شما کمک کرده باشیم تا مشکلات گرمایش فر اجاق گاز خود را تشخیص داده و آن ها را برطرف کنید. اما دقت کنید که اگر به طور کلی تخصصی در زمینه برق و الکترونیک ندارید، بهتر است کار را به کاردان بسپارید. تعمیر اجاق گاز به صورت حرفه ای باید توسط تکنسین های تخصصی تعمیرات لوازم خانگی انجام شود. شما می توانید برای دریافت خدمات تعمیر فر و یا تعمیر گاز خود، به مراکز مجاز همچون آچار به دست مراجعه نمایید.

تاریخ ایجاد : ۰۵:۱۰ - ۱۴۰۱/۳/۲۲